Ochrona środowiska oraz smog a świadomość społeczna

Mniej więcej w połowie XIX wieku, obywatele należącej do nas planety odnotowali rosnący stopień zanieczyszczenia powietrza oraz wody. Rozpoczęto się zastanawiać w jaki sposób zatrzymać czy też spowolnić ten proces, mając równolegle na uwadze ciągły rozwój cywilizacji. Tak narodziło się pojęcie ochrony otoczenia. Jest to bardzo złożony temat, bo obejmuje wiele bardzo zawiłych do realizacji zagadnień typu: 

ochronę ginących odmian fauny oraz roślinności

ocieplenie klimatu

skażenie powietrza i walka ze smogiem

emisję CO2

wycinanie lasów

recykling odpadów – od gminnych do niebezpiecznych

rozbudowa aglomeracji

recykling

energia odnawialna

Jakiekolwiek z tych zagadnień można podzielić na dziesiątki o wiele bardziej dogłębnych, wyłącznie po tym widać w takim razie, jak jest to znaczący oraz właściwie priorytetowy temat dla każdego państwa. Odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej, powinniśmy się podporządkować wielu unijnym regulacjom dotyczących ochrony otoczenia. Nie stosując się do nich jesteśmy narażeni na duże grzywny pieniężne. Każde postępowanie mające na celu poprawę jakości otoczenia jest dofinansowane z unijnych środków. Na obszarze naszego kraju coraz częściej widać wiatraki wytwarzające energię odnawialną, nowe oczyszczalnie ścieków, nawet w drobnych miejscowościach, pionierskie domy mieszkalne wyposażane są w baterie słoneczne, i budowane z materiałów energooszczędnych. 

Walka ze smogiem i społecznością

Smog to obecnie bardzo mnóstwo kłopot krajowych miast. Aby zmienić ten problematyczny stan rzeczy, wypada zmienić ogrzewanie węglowe na gazowe lub elektryczne. Niestety, nie każdą familię stać na takie koszty, stąd istotne zanieczyszczenia i smog – pozostają nam dragon mask, które pomogą ocalić płuca przed złośliwym powietrzem.

Przezornie myśl ludności wzrasta, zdajemy sobie sprawę, że zanieczyszczone otoczenie ma duży wpływ na nas samych, nie mówiąc już o następnych pokoleniach. Przez dużo wieków niszczyliśmy ziemię – pola nawożone były szkodliwymi nawozami, drzewa w lasach wycinał kto chciał, spuszczano ścieki prosto do rzek oraz jezior, a śmieci wyrzucano przy drogach. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że przyroda nie poradzi sobie sama z regeneracją otoczenia. Zanieczyszczenie powietrza wymusiło zastosowanie katalizatorów w wozach, przekształcił się skład paliw – wycofano śmiercionośny ołów. Małymi krokami idziemy w związku z tym do przodu, lecz wiele rzeczy jest tak bezpowrotnie zniszczonych, że nie mamy co marzyć o ich odbudowie. Giną lasy deszczowe, które mają kolosalny wpływ na globalny klimat. Wyginęły setki rodzajów zwierząt i roślin – utraciliśmy je bezpowrotnie. Niemniej jednak naukowcy próbują odbudować co poniektóre gatunki przy pomocy uratowanych próbek DNA, niemniej jednak prace badawcze mogą dotyczyć ewentualnie kilu odmian. Przyzwoicie, że w samą porę człowiek dojrzał zagrożenie, a może jednak za późno?

Zobacz także:maski z filtrem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *